Pioneers in the industry, we offer dual air filter regulator from India.
₹ 9350 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 1/4 inch |
| Inlet Pressure | 50 PSI |
| Max Inlet Pressure | 10 bar |
| Regulating Range | 0.5–4 bar |
| Filtration Rating | 5 µm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Bowl Capacity | 40 ml |
| Maximum Flow Rate | 5000 ltr/min |
| Drain Type | Semi Auto Drain |
| Bowl Material | Metal |
| Series | FR Series |
| Brand | Janatics |
| Material | Aluminum |
| Output Voltage | 100 kV |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 230 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Usage:
A regulator is used to control the speed and precision of the flow of liquids and air, whereas the filter cleans the air that travels from the compressor.
Arn Enterprises (Proprietor)
ARN Enterprises
5th FLR, Unit No-500, Itl Twin Tower Plot No-B-9 NSP, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India