Pioneers in the industry, we offer manual powder coating machine, spray gun for powder coating, powder coat spray gun machine and powder coating hand spray gun from India.
₹ 35500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Appliance Manufacturing |
| Automation Grade | Manual |
| Brand | ARN ENTERPRISES |
| Air-Flow Direction | Front |
| Material To Be Coated | All Material |
| Coating Material | Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 19500 / Set Get Latest Price
| Gun Technology | Corona |
| Gun Type | Manual |
| Max Output Voltage | 60 kV |
| Operation Mode | Manual |
| Output Voltage | 60 kV |
| Gun Weight | 450 g |
| Powder Feed Type | Injector |
| Compatible Brand | Any Brand |
| Material to be Coated | All Material |
| Working Pressure | Medium |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Gun Cable Length | 5 m |
| Brand | India |
| Air Consumption | 6 cfm |
| Nozzle Type | Round |
| Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 33000 / Piece Get Latest Price
| Coating Material | Aluminum |
| Operation Mode | Manual |
| Working Pressure | Medium |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Air-Flow Direction | Cross-Flow Type |
| Brand | Mitsuba |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Set Get Latest Price
| Material to be Coated | All Material |
| Operation Mode | Manual |
| Output Voltage | 80 kV |
| Working Pressure | Medium |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Weight | 350g |
| Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Set
Arn Enterprises (Proprietor)
ARN Enterprises
5th FLR, Unit No-500, Itl Twin Tower Plot No-B-9 NSP, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India