Providing you the best range of powder seiving machine with effective & timely delivery.
₹ 65500 / Piece Get Latest Price
| Sieve Type | Vibro Sifter |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Decks | Single Deck |
| Sieve Diameter | 900 mm |
| Mesh Size | 40–80 mesh |
| Material of Construction | SS304 |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Power Consumption | 10 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Finishing | Polished |
| Application | Minerals, Chemical, Spices, Pharma |
| Feeding Type | Top Feed |
| Outlet Type | Side Outlet |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
* Diameter: 24 Inches* Sheet Thickness: 1mm* Deck: Single* Mesh Size: As for client demand * Contact Parts in SS304* Non-Contact Parts: MS (Powder Coated)* Top Lid: Yes* Motor 0.5 HP* Reverse/Forward* Compact and robust machine.Machine price : Rs. 60,000+18%GST & freight charge
Arn Enterprises (Proprietor)
ARN Enterprises
5th FLR, Unit No-500, Itl Twin Tower Plot No-B-9 NSP, Pitampura
New Delhi - 110034, Delhi, India